Podkarpacki Związek Piłki Nożnej informuje

• autor: KryniuRepok, 2011-08-03 19:06

Szanowni Państwo!

Zarząd Podkarpackiego ZPN w Rzeszowie na czerwcowym posiedzeniu podjął Uchwały, które miały Wam pomóc w bieżącej działalności i przynieść oszczędności dla klubów, którymi zarządzacie.

1 . Uchwała Podkarpackiego ZPN w sprawie licencji sędziowskich, na podstawie której kluby nie będą płacić za obserwatorów delegowanych na zawody.

2 . Uchwała Podkarpackiego ZPN – dotycząca badań lekarskich.

W naszej Uchwale pozostał zapis, iż każdy zawodnik musi posiadać aktualne badania lekarskie udokumentowane kartą zdrowia. Procedurę uprościliśmy w ten sposób, iż zawodnik składa jedynie oświadczenie zarządowi klubu a nie każdorazowo sędziemu przed zawodami. Wskutek tego odpowiedzialność za posiadanie aktualnego badania lekarskiego obciąża zawodnika nie Klub .

Obie uchwały zostały przyjęte z wielką radością przez kluby na spotkaniach organizacyjnych przed sezonem, a zgromadzeni jednoznacznie stwierdzali, że nurtujące ich tematy zostały załatwione z korzyścią dla nich.

Przedmiotowe Uchwały są zgodne z ustawami sejmowymi, rozporządzeniami, ale jak zawsze PZPN widzi to inaczej .

Zarząd Podkarpackiego ZPN otrzymał pismo z dnia 20 lipca 2011 r. w którym Grzegorz Lato i Zdzisław Kręcina grożą Podkarpackiemu ZPN sankcjami, że jeżeli nie wycofają przedmiotowych Uchwał to Związek zostanie pozbawiony praw członkowskich .

Jest to niestety kolejna próba zastraszenia nas za to, że działamy w interesie i dla dobra klubów.

Zostaliśmy postawieni pod murem, gdyż argumenty jakimi się kierujemy nie przekonały niestety G. Laty ani Z. Kręciny.

W obliczu zagrożenia zawieszenia naszego Związku w prawach członka PZPN, Zarząd Podkarpackiego ZPN zmuszony jest wycofać się z wcześniej podjętych Uchwał, pomimo pełnego przekonania o ich zgodności z prawem.

Musimy to zrobić dla naszego wspólnego dobra, by nasze kluby nie zostały wycofane z rozgrywek centralnych .

Ten obraz sytuacji wyraźnie pokazuje, że troska o dobro klubów dla PZPN jest sprawą trzeciorzędną

Zarząd Podkarpackiego ZPN na posiedzeniu w dniu 2.08.2011 r. podjął Uchwałę o cofnięciu uchwały o licencjach sędziowskich, jednak utrzymał dla dobra klubów zasady, zgodnie z którymi koszty obserwatorów będą pokrywane przez Kolegiów Sędziów ze środków własnych.

Co do drugiej Uchwały Zarząd Podkarpackiego ZPN został zmuszony, by przywrócić poprzednie przepisy nakładające obowiązek przedkładania sędziom aktualnych kart zdrowia (zaświadczeń).

Pragniemy z całą mocą podkreślić, że Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14.04.2011 r. wymaga przeprowadzenia badań lekarskich, ale w żadnym punkcie nie nakłada obowiązku okazywania zaświadczeń sędziom przed zawodami.

Obowiązki takie nie występują też w innych dyscyplinach sportu.

Zapewniamy, że celem działań Zarządu Podkarpackiego ZPN jest ograniczenie zbędnych procedur i zmniejszenie obciążeń finansowych dla klubów, gdyż mamy pełną świadomość jak wygląda ich obecna sytuacja materialna .

Żałujemy, że nasze starania i nowatorskie w skali kraju rozwiązania, są torpedowane w sposób nakazowy przez G. Latę i Z. Kręcinę. Nakaz wydany przez tych panów w oficjalnym piśmie powoduje fizyczne obciążenie klubów o kwoty mogące sięgać do kilkunastu tysięcy w sezonie.

Ubolewamy nad tym, ale broni nie składamy i w miarę naszych możliwości poszukiwać będziemy kolejnych rozwiązań, aby w jak największym stopniu ułatwiać zarządzanie drużynami piłkarskimi.

Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej

Kazimierz Greń